Návštěva Jihlavy a fotbal v Tišnově

Je pátek ráno a my vyrážíme po D1 směr Jihlava do krajského střediska Tyfloservisu, který pomáhá zrakově postiženým. Nenecháme se odradit dálnicí zavřenou v obou směrech, aspoň tak poznáme středočeské vesnice, které by nám byly jinak utajeny.

Se zpožděním dorážíme do Jihlavy, kde nás vítá vedoucí – paní Kuczová a její kolegyně. Činnost Tyfloservisu známe, dlouhodobě jsme podporovali středisko v Českých Budějovicích. Nabídka na prohlídku střediska se však nedá odmítnout. Nejprve se zastavujeme ve cvičné kuchyni, kde s klienty probíhá nácvik vaření. Dozvídáme se, kolik nástrah zde může na zrakově postižené čekat a prohlížíme si některé „vychytávky“ – třeba pomůcku na krájení cibule, zařízení, které signalizuje, že je sklenička již plná, různé úchytky a zábrany, překvapuje nás, že i silně zrakově postižení umí pracovat s plynovým sporákem.

Poté si prohlížíme fotky pořízené při práci s klienty  v „terénu“.  Za nimi se skrývají příběhy lidí, kteří se statečně perou se situací, kdy se jim postupně zhoršuje zrak nebo jsou zcela nevidomí : maminka s miminkem v kočárku se snaží přejít kolejiště, mladý muž běhá s trasérem, chlapec studuje v běžné škole jen za pomoci asistenta, maminka nacvičuje cestu s dcerou do školky… 

Je radost vidět, jak lidé v Tyfloservisu  svou prací žijí. Spoustu pomůcek a zlepšováků sami vymýšlejí a vyrábějí na míru klientům.

Čas uběhl velmi rychle a my se musíme pomalu loučit, čeká nás ještě fotbalový zápas v Tišnově.

Na místním hřišti již proti sobě nastoupily týmy domácích a brněnského  Romstaru.  Trochu nás zaráží věkové rozdíly fotbalistů v týmu Romstaru. Hrají zde téměř 16ti- letí hráči, ale také kluci, kterým je kolem 10 let. Situaci nám vysvětluje pan Kundrát a jeho kolega pan Kroka, kteří oddíl romských fotbalistů vedou. Chlapci v jejich týmu jsou z vyloučených lokalit a ubytoven v Brně, někteří jsou z dětských domovů. U těchto dětí je občas problém s docházkou i zodpovědností vůči týmu a tak za starší hráče museli narychlo nastoupit mladší. Mezitím zápas na hřišti vrcholí. Soupeř ukazuje herní i výškovou převahu.  Fotbalisté Romstaru se i přes soupeřovo rostoucí skóre nevzdávají, hlavně nejmenší hráči se dostávají do obdivuhodných šancí a i přes prohraný zápas můžou odejít se vztyčenou hlavou a pocitem dobře vykonané práce.

Kéž by jim tato snaha i pocit vydržely do jejich běžných životů!


 

Aktuality

Děkujeme všem žadatelům za účast v letošním grantovém řízení Více...
Děkujeme všem organizacím, které nám poslaly žádost o příspěvek.  Více...
Třináctá výroční zprava, třínáctý rok života nadace, více než třináct miliónů korun vyplacených na projekty pomoci či na přímou podporu potřebným... Více...
Nadace člověk člověku vyhlašuje dne 30.4.2019 grantové řízení. Více...